5 důvodů, proč používat ekologické prostředky

5 důvodů, proč používat ekologické prostředky

Moderní doba je mnohými popisována jako zrychlená a stresující, což je jedním z důvodů, proč se snažíme maximálně ulehčit každodenní běžné práce, jako je úklid domácnosti. Určitě jste si všimli reklam v televizi nebo na internetu, které se vás snaží přesvědčit o tom, že právě jejich produkt vás zbaví nečistoty rychle a účinně. Napadlo vás ale někdy, co se skutečně ukrývá v nádobách čisticích prostředků? Popularita ekologického čištění roste, jak dokazují statistiky napříč celým světem. Proč se lidé čím dál častěji obracejí na prostředky s označením „eko“?


1. Ochrana zdraví všech členů domácnosti

Když se bavíme o nejčastějších důvodech, proč lidé upřednostňují ekologické čističe před chemickými, na prvním místě je především zdraví. Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání. Odborníci je dávají do souvislosti se vznikem alergií či astmatu, ale v některých případech jsou dokonce život ohrožující. Možná máte zkušenost s popisovanými problémy, ovšem volbou správného ekologicky šetrného čisticího prostředku jim můžete do budoucna předejít a vyhnout se tak nepříjemné návštěvě lékaře. Tato jednoduchá změna v každém případě prospěje vašemu zdraví.


2. Ekologické prostředky a bezpečnost

Běžně se setkáváme s varovnými symboly a upozorněními na štítcích komerčních chemických výrobků určených k čištění domácnosti. Pokud vám doma leží přípravky s označením „nebezpečný“ nebo „hořlavý“, můžete si být jistí, že nejsou příliš dobré pro vaše zdraví a váš dům není zrovna tím nejbezpečnějším místem. Rodiny s dětmi a domácími zvířaty by se měly mít zvlášť na pozoru, protože právě tyto skupiny patří k nejvíce ohroženým. Ekologické prostředky neobsahují škodlivé látky způsobující vážné zdravotní problémy, takže jsou ideálním a bezpečným pomocníkem u vás doma.

 
3. Udělejte něco pro životní prostředí

Ekologie a ochrana životního prostředí jsou tématem dnešní doby, právě proto mnoho lidí přistupuje k výběru čisticích prostředků zodpovědně. Nebezpečné chemikálie se totiž dostávají do ovzduší, vody a půdy, kde následně poškozují celý ekosystém. Experti se shodují na tom, že je více než dříve nutné pohlížet na to, jaký dopad má naše jednání pro planetu. Výběrem ekologických produktů proto pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí – tedy přírodě, lidem i zvířatům, která vás obklopují. Pokud si chceme nadále užívat jak přírody, tak ostatních divů naší planety, přechod na šetrnější variantu čištění je jedním z prvních kroků, které bychom měli podniknout.


4. Díky ekologickému čištění ušetříte

Na trhu dnes najdete celou řadu jak ekologických, tak neekologických prostředků za různé ceny, nicméně váš výběr může také nepřímo ovlivnit náklady na čištění. Chemické čističe bývají často abrazivní – to znamená, že obrušují čištěný povrch. Po určité době tak můžete pozorovat opotřebení nábytku, podlahy, spotřebičů apod. Tyto změny jsou zpravidla nevratné, takže jediným řešením bývá sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si nový kus. Škodlivé látky navíc způsobují zdravotní potíže, což se rovněž promítne do vašich finančních výdajů. I v tomto případě je tedy šetrné ekologické čištění správnou volbou, která může zachránit váš rozpočet.


5. Obsah čisticích prostředků pod kontrolou

Obsah látek u syntetických čističů velmi zřídka prochází důkladnou kontrolou, proto často až po dlouhé době vyjde na povrch, že skutečně obsahují některé nebezpečné látky, které výrobce neuvedl. V jiných případech jsou přísady skryté za chemické vzorce či názvy, jež běžnému člověku v podstatě nic neříkají, ovšem chemikové se někdy nestačí divit. Ekologické čisticí prostředky většinou obsahují menší počet přídatných látek – navíc jsou jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. Vyhnete se tak závadným sloučeninám, jako jsou fosfáty (fosforečnany), bělidla, formaldehyd, syntetické vůně apod. Transparentnost vždy bývá doménou prověřených výrobců ekologických čisticích prostředků.

Zpět na blog